Zmiany wprowadzono z powodu: Aktualizacja danych
Świadczenia rodzinne
Wnioski (podania) w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Małdytach są przyjmowane i załatwiane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku – kodeks postępowania administracyjnego w godzinach urzędowania Ośrodka.
Kto może ubiegać się o świadczenia
Świadczenia rodzinne przysługują:
1) Obywatelom polskim,
2) Cudzoziemcom:
a) Do których stosuje się przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego,
b) Jeżeli wynika to z wiążących Rzeczpospolitą Polską umów dwustronnych o zabezpieczeniu społecznym,
c) Przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich, zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art. 53 ust.1 pkt 13 z dnia 13 czerca 2003 roku o cudzoziemcach ( Dz. U. Nr234, poz. 1694 z 2006 roku), zgody na pobyt tolerowany lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy, jeżeli zamieszkują z członkami rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Świadczenia rodzinne przysługują osobom, o których mowa w pkt 2, jeżeli zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres zasiłkowy, w którym otrzymują świadczenia rodzinne, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Kryteria nabycia prawa do zasiłku rodzinnego.
Kryteria dotyczą:
- statusu prawnego osoby uprawnionej (wnioskodawcy)
- wieku dziecka, jego nauki i stanu zdrowia ( orzeczenie o niepełnosprawności)
- wysokości dochodu na osobę w rodzinie
1. Osobą uprawnioną jest:
- rodzic, jeden z rodziców albo opiekun prawny dziecka,
- opiekun faktyczny dziecka (oznacza to osobę faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka),
- osoba ucząca się ( oznacza to osobę pełnoletnią uczącą się, niepozostającą na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sadowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony).
2. Wiek dziecka.
Zasiłek rodzinny przysługuje na dziecko:
- do ukończenia 18 lat, a gdy dziecko uczy się w szkole ( ale nie w szkole wyższej) do ukończenia 21 lat,
- do ukończenia 24 roku życia, jeżeli dziecko kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.
Zasiłek rodzinny przysługuje osobie uczącej się (oznacza to osobę pełnoletnią uczącą się, niepozostającą na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony) w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie dłużej niż do 24 roku życia .
Zasiłek rodzinny nie przysługuje, jeżeli:
1) Dziecko lub osoba ucząca się pozostają w związku małżeńskim,
2) Dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w rodzinie zastępczej,
3) Osoba ucząca się została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie,
4) Pełnoletnie dziecko lub osoba ucząca się jest uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko,
5) Osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od jego rodzica, chyba , że :
a) Rodzice lub jedno z rodziców nie żyje,
b) Ojciec dziecka jest nieznany ,
c) Powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,
d) Sąd zobowiązał jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka.
3. Kryteria dochodowe.
Zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza 504 zł.
W przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 583 zł.
Publikacja dnia: 06.04.2010
Dokument z dnia: 06.04.2010
Dokument oglądany razy: 737