RSS
A A A
SmodBIP

Fundusz alimentacyjny

Podstawowe informacje o zasadach korzystania ze świadczeń przyznanych z funduszu alimentacyjnego od 1 października 2008 roku, a także informacje o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. Nr 192, poz. 1378 z późn.zm.).

Komu przysługują świadczenia z funduszu alimentacyjnego
Osobą uprawnioną do świadczeń z funduszu alimentacyjnego jest dziecko , które ma zasądzone od rodzica alimenty, jeżeli egzekucja alimentów jest bezskuteczna. Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, albo gdy się uczy w szkole lub w szkole wyższej do lat 25. Na dziecko posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, świadczenia przysługują bez względu na wiek dziecka.
Egzekucja jest bezskuteczna, jeżeli w okresie dwóch miesięcy przed złożeniem wniosku o świadczenia z funduszu alimentacyjnego komornik nie wyegzekwował pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych. Tę bezskuteczność komornik potwierdza odpowiednim zaświadczeniem. Można je uzyskać od komornika samemu lub wystąpić o ich uzyskanie przez organ wierzyciela tj. ośrodek pomocy społecznej, w którym osoba ubiega się o powyższe świadczenia.
W przypadku, gdy egzekucja alimentów nie jest prowadzona w Polsce, gdyż dłużnik mieszka za granicą, w celu potwierdzenia bezskuteczności egzekucji, do wniosku o przyznanie świadczenia z funduszu alimentacyjnego wnioskodawca musi dołączyć odpowiednie zaświadczenie z sądu okręgowego ( lub innego właściwego sadu) lub zagranicznej instytucji egzekucyjnej, potwierdzające bezskuteczność egzekucji zasądzonych alimentów lub niemożność prowadzenia egzekucji.
Aby nabyć prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego dziecko, które ma zasadzone alimenty nie musi być wychowywane przez rodzica samotnie. Prawo do świadczenia zachowa także , jeżeli rodzic zawarł ponownie związek małżeński, żyje w nieformalnym związku lub mąż/żona nie płaci zasądzonych alimentów. W takich przypadkach rodzic zobowiązany do alimentacji nie jest wliczany do składu rodziny, więc jego dochód nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu czy rodzina ma prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Dochód uprawniający do świadczeń
Prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód netto na osobę w rodzinie w roku poprzedzającym okres świadczeni owy nie przekracza 725,00 zł. Ustalając prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego na okres zasiłkowy od 1 października 2009 do 30 września 2010 brany jest pod uwagę dochód uzyskany przez członków rodziny w 2008 roku.

Wysokość świadczeń z funduszu alimentacyjnego
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w kwocie bieżąco zasądzonych alimentów, ale nie mogą wynieść więcej niż po 500,00zł na każde z uprawnionych do alimentów dzieci.

Okres otrzymywania świadczeń, kiedy złożyć wniosek
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przyznawane są na tzw. okresy świadczeniowe, trwające 12 miesięcy od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego. Wnioski można składać od 1 sierpnia. Wnioski złożone do 31 sierpnia są rozpatrywane i wypłacana do 31 października, natomiast wnioski złożone po 1 października są rozpatrywane i wypłacane do 30 listopada.

Gdzie złożyć wniosek o świadczenie z funduszu alimentacyjnego
Formularze wniosków są udostępniane w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Małdytach i po wypełnieniu można je złożyć nie u komornika prowadzącego postępowanie egzekucyjne ale u realizatora świadczeń czyli w ops.



Opublikował: Mariusz Bystrek
Publikacja dnia: 06.04.2010
Podpisał: Zofia Hulak
Dokument z dnia: 06.04.2010
Dokument oglądany razy: 971